NĚCO MÁLO O KÁVĚ

V běžném obchodě koupíte unifikovanou kávu, o které nevíte nic. Ani zemi původu, pomletá může být týdny stará a postrádající všechny charakteristické vůně. Čím je levnější, tím v ní bude více laciné a hořké robusty.

Správně připravená káva v sobě nemá nepříjemnou hořkost - naopak je přirozeně harmonická a nasládlá. Káva je ve své podstatě ovocem a tak by také měla chutnat, tedy sladce. Opravdu nepříjemně hořká je často tehdy, když ve směsi zrn převládá odrůda kávy robusta. Za hořkou kávu také často může příliš silné (tmavé) pražení, které má maskovat ostatní chuťové vady. Hořká káva je někdy i výsledkem nesprávné přípravy - když se káva louhuje příliš dlouho nebo když je namletá příliš najemno

Mnoho lidí tápe v otázkách čerstvosti kávy. Jak dlouho je dobrá káva v zrnech, namletá, atd… Espressový guru Chris Babbie proto přišel s jednoduchou pomůckou – pravidlem »Espresso 15«. Následující čísla znázorňují po jak dlouhou dobu je káva v tom kterém stádiu nejlepší:

15 měsíců pro zelená nepražená zrna,
15 dnů pro pražená zrna,
15 minut pro mletou kávu,
15 vteřin pro připravené espresso.

To znamená, že zelenou kávu je třeba upražit během 15 měsíců od sklizně, upražená káva musí být namleta do 15 dnů od pražení a mletou kávu nutno spotřebovat nejdéle 15 minut od namletí. Respektováním pravidla 15 zaručujeme, že naše káva je vždy chutná a čerstvá, protože na rozdíl od jiných máme pod kontrolou celý cyklus přípravy od zelených zrnek až po hotovou kávu na stole zákazníka.

Jednoduché, snadno zapamatovatelné. Kdo že to z vás ještě kupuje mletou kávu v supermarketech?

Pražení - týden až dva po upražení má káva nejlepší kvalitu. Definitivní charakter jí dává právě pražírna. Když upraží kávová zrna jen zlehka, bude mít výsledný nápoj ovocné tóny. Když se upraží do tmava, přidají se těžší, více hořké tóny, jak je to typické pro espresso. Preferujeme střední pražení.

Skladování - kvalitu si udrží díky dobrému balení a správnému skladování. Na balení naší kávy používáme speciální vakuové sáčky s jednocestným ventilkem, který odvádí oxid uhličitý a zabraňuje přístupu vzduchu. V tomto balení vydrží kávová zrnka několika týdnů, pro zachování maximální chuti a vůně je ideální spotřeba do 3 měsíců od data pražení. Po uplynutí této doby káva postupně stárne a zvětrává, vytrácí se její acidita, tělo slábne, chuť a aroma se snižuje.


Zrnková káva - uchovávejte po otevření v nádobě, která je vzduchotěsná, na chladném místě, bez přístupu světla. Kávu umelte na každou porci kávy čerstvě a zbylá zrna opět uzavřete a uchovávejte bez přístupu vzduchu. Optimální je častější nákup čerstvě pražené kávy v menším balení, jež rychleji spotřebujete.

Mletá káva zůstane „čerstvá“ jen několik minut, pokud možno neskladujeme.

Mletí:

Pro zachování čerstvosti je nejlepší kupovat kávu zrnkovou a namlít před samotným použitím. Pokud mlýnek nevlastníte, můžete jej v naší provozovně zakoupit nebo Vám kávu nameleme. 

Orientační hrubost mletí:

  • jemné mletí – džezva, ''český turek''
  • střední mletí – espresso
  • hrubé mletí – překapávaná káva

    

ALTERNATIVNÍ METODY vaření dobré kávy, aniž byste investovali do drahých přístrojů, můžete zakoupit v našem obchodě:

French press: jedna z nejjednodušších cest k dobré kávě

Mletí: velmi hrubé

Postup:nasypte namletou kávu cca do ¼ frenchpressu a zalijte horkou vodou. Zamíchejte a nechte odstát 3 minuty, když si káva sedne, stlačte píst a servírujte, nenechávejte extrahovat déle.

Moka espress: nejlépe nahradí chuť espressa

Mletí: středně hrubé

Postup: Do spodní nádobky nalijte vodu až k pístu, naplňte sítko kávou (nepěchujte). Zašroubujte konvičku a dejte vařit na sporák. Když se voda začne vařit, stoupá pára a ochlazuje se v pístu. Uslyšíte, jak káva vytéká z ventilu ve vrchní části konvičky, když přestane téci, odstavte a podávejte.

Chemex:  k přípravě dobré filtrované kávy.

             Mletí: hrubé

Postup: do filtru nasypte kávu. Dávka záleží na množství nalité vody a jak silnou kávu chcete. Kávu nejdříve zalijte trochou vody, káva začne jemně bublat, poté kávu zalévejte zbytkem vody, nejlépe krouživými pohyby. Káva pomalu překapává do spodní nádoby, po překapání můžete nalévat.

Aeropress: na rozdíl od french pressu má káva plnější tělo, silnější chuť, ale zároveň není tak silná jako z vakuum potu.

Mletí: jemné

Postup: papírový filtr promyjte vodou, vložte do sítka a uzamkněte na konec plastového válce, který položte na hrnek a nasypte 16-20 g kávy. Zalijte vodou a promíchejte, ihned nasaďte píst a tlačte pomalu dolů. Do hrnečku začne vytékat jemná káva.

Vakuum pot: příprava kávy sice nepatří k nejjednodušším, ale výsledek stojí opravdu za to.

Hrubost mletí: hrubé

Postup:

  • spodní nádobu naplňte vodou a dejte ji vařit. Při ohřívání vzniká pára, ta vytvoří tlak, který začne pomalu vytlačovat vodu přes trubici do vrchní části nádoby. Ve spodní části vznikne vakuum.
  • V okamžiku, kdy je téměř všechna voda v horní části nádoby, nasypte do ní kávu. Množství záleží na velikosti potu a Vaši chuti. Můžete se držet pravidla 60g kávy na 1l vody.
  • Přibližně 1minutu kávu louhujte a promíchávejte dřevěnou vařečkou.
  • Odstavte, díky tomu se ve spodní části vytvoří podtlak a vylouhovaná káva začne stékat zpět dolů.

Džezva: patří k nejstarším způsobům, do kávy také můžete přidat různé sirupy, alkohol, kakao, pepř, chilli a jiná koření, vanilku nebo čokoládu.

Mletí: jemné

          Postup:do džezvy nasypte 2 lžičky jemně mleté kávy a zalijte vodou. Dávku kávy přizpůsobte velikosti džezvy. Čím více dáte kávy, tím silnější bude. Promíchejte a dejte vařit. Jak se začne káva ohřívat, vytvoří se na povrchu jemná, ale velmi hustá pěna. Pěna začne postupně kypět a stoupat k okraji, v tuto chvíli odstavte džezvu na chvilku ze zdroje tepla. Po chvilce postavte džezvu zpět na vařič a nechte znovu vzkypět, tento postup opakujte 3x.

 

kávaPodle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.